fb twitter gplus email yt
 • Dopłaty do odszkodowań
 • Likwidacja szkody
 • Szkoda całkowita z OC sprawcy
 • Szkoda częściowa
 • Szkoda komunikacyjna
 • Zaniżone odszkodowanie
 • Pełna wersja serwisu

  Bezpłatna infolinia

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  Szkoda całkowita

  odszkodowanie z OC sprawcy

  Likwidacja szkody

  Istota leasingu a likwidacja szkody

  Szkody rzeczowe /

  Baza wiedzy /

  Likwidacja szkody /

  Istota leasingu a likwidacja szkody cz.1

  Istota leasingu a likwidacja szkody cz.1

  leasing kredyt

  Leasing staje się coraz bardziej popularną formą finansowania inwestycji. Osoby prowadzące działalność gospodarczą decydują się najczęściej na leasing samochodów firmowych, a nie na ich zakup. Zobacz, jakie konsekwencje niesie za sobą takie rozwiązanie

   

  Pamiętaj, że jesteś jedynie użytkownikiem a nie właścicielem auta

   

  Na podstawie umowy leasingu leasingodawca zobowiązuje się do zakupu określonego w umowie środka trwałego, czyli np. pojazd. Zatem to leasingodawca jest podmiotem, który finansuje konkretną rzecz i to on jest jej właścicielem. Ty jako leasingobiorca otrzymujesz ten samochód (lub inny przedmiot) do użytkowania za co płacisz leasingodawcy tzw. raty leasingowe.

   

  Pamiętaj, że w mimo takiego układu to na Ciebie umowa leasingu nakłada odpowiedzialność  za uszkodzenie lub utratę pojazdu. Właśnie dlatego firma leasingowa może wymagać od Ciebie wykupienia odpowiedniej polisy. Nieco inaczej będzie też wyglądała likwidacja szkody pojazdu leasingowanego. Ale o tym za chwilę.

   

  Firmy leasingowe wymagają pełnego pakietu ubezpieczeń

   

  Jednym z Twoich obowiązków jako leasingobiorcy jest wykupienie kompleksowego ubezpieczenie pojazdu, które zabezpieczy firmę leasingową przed ewentualną utratą pojazdu lub jego uszkodzeniem. Leasingodawca może wymagać od Ciebie zawarcia nie tylko umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, ale także umowy ubezpieczenia Auto Casco. Może on wręcz dyktować warunki, na jakich ma zostać zawarta umowa ubezpieczenia AC.

   

  Najczęściej leasingodawca wymaga, aby ubezpieczenie AC było zawarte w serwisowym wariancie rozliczenia szkody, co skutkuje naprawą pojazdu bez naszego udziału i rozliczeniem szkody bezpośrednio pomiędzy ubezpieczycielem a warsztatem. Jeżeli likwidacja szkody ma odbywać się na podstawie kosztorysu naprawy wykonanego przez zakład ubezpieczeń, należy wykupić także klauzulę dodatkową – zniesienie amortyzacji. Ponadto pamiętaj by były zniesione wszelkie udziały własne, franszyzy redukcyjne i integralne. Normą jest także wymaganie stałej sumy ubezpieczenia w czasie trwania umowy leasingu oraz utrzymanie wartości rynkowej pojazdu przez cały okres ubezpieczenia.

   

   

  likwidacja szkody leasing

   

  Sprzedaż wierzytelności z tytułu szkody na pojeździe leasingowanym

   

  Pojazdy w leasingu to najczęściej samochody nowe lub kilkuletnie. Jednak i w takich przypadkach zdarza się, że odszkodowanie nie zostanie wypłacone w należytej wysokości. Jak pisałam wyżej – w umowie leasingu to na Ciebie została nałożona odpowiedzialność za samochód.

   

  Zatem likwidacja szkody pojazdu leasingowanego to Twój „problem” i to Ty na Ciebie spadają konsekwencje wypłaty zaniżonego odszkodowania. Rynek odszkodowawczy oferuje różne rozwiązania związane z pomocą takim osobom. Jedną z takich form jest tzw. odkup szkody lub dopłaty do odszkodowań.

   

  Pamiętaj jednak, że to nie Ty jesteś właścicielem pojazdu tylko leasingodawca. Zatem wyłącznie leasingodawca może dokonać sprzedaży wierzytelności z tytułu szkody, w wyniku której uległ uszkodzeniu pojazd leasingowany. Sytuacja patowa? Niekoniecznie.

   

  Rozwiązaniem jest złożenie wniosku o przeniesienia prawa do wyżej wymienionej szkody z leasingodawcy na Ciebie. Niestety leasingodawca może się na to nie zgodzić. Jeśli jednak podasz powód złożenia takiego wniosku, zwiększasz prawdopodobieństwo przychylenia się do Twojej prośby.

   

  W następnym artykule napiszemy więcej o tym, jak wygląda likwidacja szkody w pojeździe leasingowanym.

  Skorzystaj z infolinii:

  800-217-417

  Opłata według stawek własnych operatora.

  NAPISZ DO NAS

  Skontaktuj się

  CENTRALA Votum S.A.

  ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław

  tel.:71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

  dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  © Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.

  ^