fb twitter gplus email yt
 • Dopłaty do odszkodowań
 • Likwidacja szkody
 • Szkoda całkowita z OC sprawcy
 • Szkoda częściowa
 • Szkoda komunikacyjna
 • Zaniżone odszkodowanie
 • Pełna wersja serwisu

  Bezpłatna infolinia

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  Szkoda całkowita

  odszkodowanie z OC sprawcy

  Szkoda częściowa

  Szkoda częściowa

  Czym jest szkoda częściowa?

  szkoda częściowa

  Jeżeli występujemy o odszkodowanie z tytułu obowiązkowej umowy ubezpieczenia OC, ubezpieczyciel powinien zakwalifikować naszą szkodę jako częściową w określonych sytuacjach. Szkoda częściowa oznacza, że koszt naprawy nie przekracza wartości pojazdu sprzed wypadku. Oznacza to, że w przeciwieństwie do sytuacji, w której ma miejsce szkoda całkowita (kiedy naprawa nie jest opłacalna z powodu  dużych rozmiarów uszkodzeń pojazdu), właściciel pojazdu może zdecydować się na naprawę pojazdu i będzie mu się to kalkulować.

   

  Natomiast w przypadku umów dobrowolnych (np. autocasco) warunki regulowane są w umowie i poszczególni ubezpieczyciele określają sytuacje, w których szkoda kwalifikuje się do uznania jej za całkowitą nawet jeżeli koszty naprawy nie przekraczają wartości pojazdu w stanie nieuszkodzonym. Dlatego też szczególnie ważne jest, by czytać warunki umów, które zawieramy z zakładem  ubezpieczeń.

   

  Szkoda częściowa – prawidłowa likwidacja

   

  Zakłady ubezpieczeń zobowiązane są wypłacić odszkodowanie uwzględniające niezbędne i ekonomicznie uzasadnione koszty naprawy pojazdu z uwzględnieniem cen występujących na lokalnym rynku. Mimo to w praktyce często zdarza się tak, że poszkodowanemu wypłacane jest zaniżone odszkodowanie.

   

  Zaniżone odszkodowanie z OC

  W tym i w następnych tekstach prezentuję kilka praktyk, z jakimi spotkałem się do tej pory. Należy przy tym pamiętać, że te reguły nie mają zastosowania w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, bowiem sposób likwidacji szkody odbywa się wtedy na podstawie zawartej umowy, a szczegóły dokładnie umówione są w Ogólnych Warunkach Umowy (OWU), które ubezpieczyciel ma obowiązek przedstawić najpóźniej w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia.

  Należy jednak zaznaczyć, że jeśli chodzi o takie zagadnienia jak szkoda częściowa, dość powszechna jest praktyka wypłacania przez zakłady ubezpieczeniowe  zaniżonych odszkodowań. Jak wynika z doświadczenia VOTUM S.A,. skala tego zjawiska jest dość spora – więcej na ten temat można przeczytać w artykule Zaniżone odszkodowanie – jak często jest przyznawane?. Warto jednak przy likwidacji szkody zwrócić uwagę na tę kwestię. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy zakład ubezpieczeń zaoferował nam kwotę, która w pełni zrekompensuje Twoją szkodę, zwróć się do profesjonalnego pełnomocnika – na przykład do spółki VOTUM. Nasi eksperci pomogą Ci określić należne świadczenia i uzyskać je od ubezpieczyciela.

   

  Po co rzeczoznawca samochodowy?

   

  Oczywiście tym, kto faktycznie jest w stanie dokładnie określić, o ile zostało nam zaniżone odszkodowanie, jest wyłącznie rzeczoznawca samochodowy, bowiem przy wycenie naprawy uwzględnia się także wiele różnych czynników, których bez odpowiedniej wiedzy eksperckiej nie sposób zauważyć. Na szczęście można zawsze skorzystać z bezpłatnej analizy roszczeń przeprowadzonej przez kancelarię odszkodowawczą. Wybór właśnie takiego pełnomocnika może być szczególnie korzystny. Duże kancelarie odszkodowawcze posiadają zazwyczaj duże doświadczenie związane z wieloletnim uzyskiwaniem odszkodowań między innymi za szkody częściowe lub innego typu uszczerbku na majątku.  Tak czy inaczej, opinia rzeczoznawcy samochodowego jest niezwykle ważna w kontekście likwidacji takiego uszkodzenia samochodu jak szkoda częściowa.

  W trakcie działalności wiele z nich nawiązało współpracę z rzeczoznawcami, co umożliwia poszkodowanemu szybsze uzyskanie wyceny szkody.  VOTUM S.A. pomaga również załatwić wynajmie samochodu zastępczego z OC sprawcy. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza że niekiedy uszkodzone zostają samochody będące własnością przedsiębiorstwa. Uniemożliwia to lub przynajmniej bardzo utrudnia wykonywanie czynności, związanych z prowadzeniem firmy. Dlatego też bezgotówkowy wynajem pojazdu może znacznie pomóc w kontynuowaniu działalności.

   

   

  szkoda czesciowa

  Zatem ruszamy z blogiem. Praktyczne porady już w następnym wpisie. Mam nadzieję, że uda mi się przekazać wiele wartościowej wiedzy nie tylko w takich kwestiach jak szkoda częściowa. Zapraszam do czytania!

  Skorzystaj z infolinii:

  800-217-417

  Opłata według stawek własnych operatora.

  NAPISZ DO NAS

  Skontaktuj się

  CENTRALA Votum S.A.

  ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław

  tel.:71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

  dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  © Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.

  ^