fb twitter gplus email yt
 • Dopłaty do odszkodowań
 • Likwidacja szkody
 • Szkoda całkowita z OC sprawcy
 • Szkoda częściowa
 • Szkoda komunikacyjna
 • Zaniżone odszkodowanie
 • Pełna wersja serwisu

  Bezpłatna infolinia

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  Szkoda całkowita

  odszkodowanie z OC sprawcy

  Szkoda komunikacyjna

  Auto zastępcze

  Szkody rzeczowe /

  Baza wiedzy /

  Szkoda komunikacyjna /

  Auto zastępcze z OC sprawcy szkody

  Auto zastępcze z OC sprawcy szkody

  samochód zastepczy

  Zakład ubezpieczeń sprawcy zdarzenia jest zobowiązany do wypłaty odszykowania. W zależności od tego, jakie szkody poniósł poszkodowany – będą należały mu się konkretne świadczenia odszkodowawcze. Jednym z praw, jakie ma właściciel uszkodzonego przez innego kierowcę auta, jest prawo do wynajęcia auta zastępczego.

   

  Przez lata narosło wiele mitów na temat aut zastępczych i tego, kto może liczyć na zwrot kosztów związanych z jego wynajmem. Dzisiaj rozwiejemy najczęściej pojawiające się w tym zakresie wątpliwości.

   

  Czy można wykorzystywać auto zastępcze dla celów prywatnych?

   

  Ubezpieczyciele zgadzają się z tym, że pojazd zastępczy należy się osobie, która potrzebuje go do wykonywania działalności gospodarczej. Zatem większych problemów z uzyskaniem auta zastępczego nie mieli przedsiębiorcy.

   

  Jednak prawo wynajęcia pojazdu zastępczego przez osobę prywatną przez lata był kwestią sporną. Zakłady ubezpieczeń wielokrotnie uznawały komunikację miejską za wystarczający zamiennik uszkodzonego auta. W związku z tym narosło przekonanie, że osobie prywatnej auto zastępcze się nie należy. Poszkodowani woleli sami rezygnować ze swojego prawa, by w przyszłości nie mieć problemów z opłaceniem faktury za najem auta. Wątpliwości rozwiał na szczęście Sąd Najwyższy.

   

  Czy dostęp do komunikacji miejskiej wyklucza wynajem auta zastępczego?

   

  Jak wyżej wspomniałam – ubezpieczyciele przy odmowie wypłaty odszkodowania za koszty wynajmu auta zastępczego, podnoszą argument, iż poszkodowany mógł korzystać z komunikacji miejskiej. Takie uzasadnienie odmowy zostało podważone przez Sąd Najwyższy.

   

  Uchwała SN w tym zakresie mówi, że możliwość skorzystania z auta zastępczego nie może być uzależniona od możliwości (czy też jej braku) skorzystania z komunikacji miejskiej. Uznał przy tym, że poruszanie się samochodem jest zwykłym standardem cywilizacyjnym. Zatem osoba, która do tej pory na co dzień poruszała się prywatnym autem, nie może zostać przymuszona do korzystania z komunikacji miejskiej.

   

  komunikacja-po-wypadku

   

  Prawo do takiego pojazdu nie jest również zarezerwowane jedynie do sytuacji, kiedy uszkodzony w zdarzeniu samochód był wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej.

   

  Zatem osobom prywatnym auto zastępcze jak najbardziej przysługuje. Oczywiście (co należy bardzo mocno podkreślić) – zwrot za wynajęcie auta można uzyskać tylko wtedy, gdy koszty te są celowe i ekonomicznie uzasadnione. Ważne jest, by auto zastępcze było tej samej klasy, co samochód poszkodowanego. Jeśli zatem jeździmy maluchem, nie możemy oczekiwać, że ubezpieczyciel zapłaci za wynajem auta sportowego lub limuzyny.

   

  Czy trzeba udowodnić, że auto zastępcze było faktycznie potrzebne?

   

  Jak już wcześniej wspomniałam — koszty wynajmu auta muszą być celowo i ekonomicznie uzasadnione. Nie oznacza to jednak, że należy ubezpieczycielowi udowodnić, że samochód zastępczy był faktycznie potrzebny i do jakich celów był wykorzystywany.

   

  Za celowy wydatek uznaje się sam fakt korzystania z pojazdu zastępczego. Jedynym wyjątkiem jest przypadek, kiedy poszkodowany posiada inny, nieużywany i nadający się do wykorzystania pojazd. W takiej sytuacji zamiast wynajmować kolejne auto, powinien skorzystać ze swojego.

   

  Podkreślmy to jeszcze raz – nie jest konieczne, by poszkodowany udowadniał, iż pojazd był mu niezbędny. Wystarczyć powinien sam fakt korzystania z pojazdu, który jest potwierdzony chociażby przebytymi kilometrami zgodnie z licznikiem.  Zaznaczyć należy, że refundacji podlegają wydatki rzeczywiście poniesione przez poszkodowanego (konieczność przedstawienia faktury), przy uwzględnieniu wynajęcia pojazdu tej samej klasy i cen występujących na rynku lokalnym.

   

  Na jaki okres przysługuje auto zastępcze?

   

  I tu natrafiamy na kolejne informacje, które dość mocno utkwiły w pamięci społecznej. Wiele osób uważa, że auto zastępcze przysługuje na maksymalnie 2-3 dni. Jednak nie jest to prawdą. Niezależnie od rodzaju szkody (częściowa lub całkowita) każdy wynajem powinien być rozpatrywany indywidualnie. Żadna ustawa nie precyzuje, na ile dni refundowanego najmu można sobie pozwolić. W niektórych sytuacjach faktycznie będzie to jedynie 2 dni, jednak są i takie przypadki, kiedy jest uzasadnienie, by auto wynająć nawet na kilka tygodni. Od czego zatem to zależy?

   

  Auto zastępcze przy szkodzie częściowej

   

  W przypadku szkody częściowej za celowe i ekonomicznie uzasadnione koszty rozumie się koszty poniesione w okresie niezbędnym do przeprowadzenia naprawy uszkodzonego pojazdu. Zatem w przypadku, gdy pojazd jest niezdolny do jazdy, jest to czas od momentu wypadku/kolizji do czasu rzeczywistej naprawy pojazdu, który powinien uwzględniać m.in. czas oczekiwania na akceptację kosztorysu sporządzonego przez zakład naprawczy, oczekiwanie na zamówione części i inne możliwości organizacyjne zakładu naprawczego.

   

  zastepcze-oc-sprawcy

   

  Należy pamiętać, że czas wynajmu może zostać wydłużony o konieczny czas do przeprowadzenia dodatkowych badań technicznych, jeżeli były niezbędne do dopuszczenia pojazdu do ruchu.

   

  Auto zastępcze przy szkodzie całkowitej

   

  W przypadku szkody całkowitej za celowe i ekonomicznie uzasadnione koszty uznaje się wydatki na wynajem auta zastępczego w okresie niezbędnym do nabycia innego pojazdu. Oznacza to, że koniec najmu może przypadać później niż dzień wypłaty odszkodowania na konto poszkodowanego, jeżeli nie był on w stanie nabyć wcześniej innego pojazdu o podobnej wartości rynkowej.

   

  Mam nadzieję, że po tym artykule wiesz już więcej na temat wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy zdarzenia. Jeśli jednak jakaś kwestia nie jest dla Ciebie jasna lub napotkałeś na problem w tym zakresie – napisz lub zadzwoń do nas. Chętnie pomożemy.

  Skorzystaj z infolinii:

  800-217-417

  Opłata według stawek własnych operatora.

  NAPISZ DO NAS

  Skontaktuj się

  CENTRALA Votum S.A.

  ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław

  tel.:71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

  dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  © Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.

  ^