fb twitter gplus email yt
 • Dopłaty do odszkodowań
 • Likwidacja szkody
 • Szkoda całkowita z OC sprawcy
 • Szkoda częściowa
 • Szkoda komunikacyjna
 • Zaniżone odszkodowanie
 • Pełna wersja serwisu

  Bezpłatna infolinia

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  Szkoda całkowita

  odszkodowanie z OC sprawcy

  Szkoda komunikacyjna

  Szkoda komunikacyjna - przyczepa

  Szkody rzeczowe /

  Baza wiedzy /

  Szkoda komunikacyjna /

  Odszkodowanie za uszkodzoną przyczepę

  Odszkodowanie za uszkodzoną przyczepę

  odszkodowanie-przyczepa

  Odzyskanie odszkodowania za zniszczoną przyczepkę uzyskuje się podobnie do świadczeń za zniszczony samochód (szkoda komunikacyjna). Jeżeli Twoje auto lub przyczepa ucierpiała podczas kolizji spowodowanej przez innego kierowcę, nie musisz martwić się, naprawa zostanie opłacona z OC sprawcy zdarzenia. Musisz tylko koniecznie spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym lub wezwać funkcjonariuszy, którzy przeprowadzą postępowanie wyjaśniające i sporządzą notatkę policyjną, która wskaże winnego zdarzenia.

   

  Każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej tzw. OC komunikacyjne. Dzięki temu nie musisz się zastanawiać, czy kierowca, który uszkodził Twoje auto, ma pieniądze na naprawienie wyrządzonej Tobie szkody. Choć oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy ktoś jednak nie wykupił tego obowiązkowego ubezpieczenia. Co robić w takich sytuacjach, opiszemy w innym artykule.

   

  Przyczepa uszkodzone przez innego kierowcę

   

  Jeżeli Twoja przyczepka została uszkodzona przez innego kierowcę – najlepiej jest zgłosić szkodę do ubezpieczyciela sprawcy kolizji drogowej. Jeśli jednak nie zrobiłeś tego, masz prawo zgłosić szkodę nawet do 3 lat od daty zdarzenia. W tym samym terminie możesz upomnieć się także o dopłatę do już wypłaconego świadczenia. Pamiętaj, że od kwoty, jaką otrzymasz od zakładu ubezpieczeń, zawsze możesz się odwołać, jeżeli uznasz, że jest ona zbyt niska. Oczywiście ostatecznie nie liczy się tylko Twoje „przeczucie” – swoje odwołanie musisz odpowiednio uzasadnić.

   

  Obowiązkiem zakładu ubezpieczeń jest wypłacenie takiego odszkodowanie, które bierze pod uwagę niezbędne i ekonomicznie uzasadnione koszty naprawy pojazdu z uwzględnieniem cen występujących na lokalnym rynku. Uszkodzoną przyczepkę możesz naprawić we własnym zakresie i domagać się od ubezpieczyciela zapłaty poniesionych kosztów (faktury). Możesz także poprosić warsztat naprawczy o pomoc przy sporządzeniu kosztorysu naprawy. Jeżeli uznasz, że nie chcesz w ogóle jej naprawić – masz pełno prawo do jej sprzedania. Jednak i wtedy należy Ci się odszkodowanie, gdyż uszkodzoną przyczepkę sprzedaż bez wątpienia za niższą kwotę niż wartość, jaką ona miała przed stłuczką.

   

  uszkodzona-przyczepa

   

  Weź także pod uwagę to, że zgodnie z przepisami ustawy o ruchu drogowym, przyczepa jest traktowana jako osobny pojazd, który wymaga rejestracji i corocznego przeglądu. Zatem także i na przyczepę musisz mieć wykupioną polisę OC. Właściciel nieubezpieczonej przyczepy, w razie kontroli drogowej lub w wyniku powstałej kolizji zapłaci karę nałożoną przez UFG. Jeśli jednak winnym całego zdarzenia będzie inny kierowca – nadal zachowujesz prawo do odszkodowania, choć musisz liczyć się z karą i mandatem za brak OC.

   

  Odszkodowanie z OC auta czy przyczepy?

   

  Pojawia się zatem pytanie, z którego ubezpieczenia należy dochodzić odszkodowania, jeśli nasze auto zostało uszkodzone przez czyjąś przyczepę. Okazuje się, że wszystko zależy od okoliczności. Jeżeli przyczepka złączona była z autem – odszkodowanie dla Ciebie będzie wypłacane z OC komunikacyjnego pojazdu ciągnącego. Ta zasada również dotyczy wypadku z holowanym autem.

   

  Przyczepka z wypożyczalni a odszkodowanie

   

  Co zatem zrobić, gdy to Ty sam wypożyczyłeś przyczepkę, która uszkodziła inny samochód? Na przykład w sytuacji, gdy podczas jazdy urwało się koło. Nawet jeśli taka przyczepka miała aktualne badania techniczne i posiadała ubezpieczenie AC i OC, to jednak najprawdopodobniej dowiesz się, że ta szkoda komunikacyjna opłacona będzie z Twojej polisy i stracisz zniżki. I to niezależnie od tego, w jakiej firmie jesteś ubezpieczony Ty, czy właściciel uszkodzonego auta. Jest to proste zastosowanie wcześniej wspomnianych zasad odnośnie tego, z czyjego ubezpieczenia OC pokrywana jest strata.

   

  Jeżeli jednak uda Ci się uzyskać dowody, iż do szkody doszło z winy wypożyczalni, która udostępniła Ci niesprawną czy uszkodzoną przyczepę – masz otwartą drogę, aby wystąpić z roszczeniem odszkodowawczym do właściciela wypożyczalni. Najlepiej gdybyś, w tym celu dysponował ekspertyzą rzeczoznawcy, z której wynikałoby, że koło w przyczepie urwało się w wyniku zaniedbań ze strony wypożyczalni. Jeżeli będzie ona unikać odpowiedzialności za szkodę – zawsze możesz skierować swoje roszczenia do sądu lub zgłosić się do kancelarii odszkodowawczej, która zrobi to za Ciebie. Możesz oczywiście także napisać do nas – podpowiemy, co zrobić w takiej sytuacji.

  Skorzystaj z infolinii:

  800-217-417

  Opłata według stawek własnych operatora.

  NAPISZ DO NAS

  Skontaktuj się

  CENTRALA Votum S.A.

  ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław

  tel.:71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

  dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  © Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.

  ^